Rosters

Kindergarten Division

Jeremiah Baca

Carmelo Dean

Lilly Gardner

Abel Sibichen

Noah Tranquilino

1/2 Division

Sienna Burns

Richard Matus

Delaney Meyers

Savannah Ontiveros

London Paramo

Chance Stevens

Zimri Abude

Ava Beltran

Stevie Brown

Paige Drofycz

Abigayle Hernandez

Natalia Maldonado

Roderick Phillips

3/4 Division

Ava Cardenas

Damien Doherty

Ezekiel Morales

Alex Suarez

Eligh Vasquez

Zuriel Abude

Nicholas Beltran

Nathan Swartz

Lila Rojas

5/6 Division

Porter Adomitis

Isabel Cardenas

Rebecca Garcia

Isaac Maldonado

Jose Greene

Isaac Urbina

7/8 Division

Emily Maldonado

Miguel Velasquez

Results

image132

St. Catherine (Rialto) Track Meet

Kindergarten Division:

50m: Lilly Gardner (Bronze), Noah Tranquilino (Gold)

100m: Lilly Gardner (Gold), Jeremiah Baca (Gold), Noah Tranquilino (Gold)

Softball Toss: Noah Tranquilino (Gold)


1/2 Division:

50m: Savannah Ontiveros (Gold), Chance Stevens (Bronze), Ava Beltran (Gold), Natalia Maldonado (Bronze), Roderick Phillips (Gold)

100m: Savannah Ontiveros (Gold), Zimri Abude (Gold), Ava Beltran (Silver), Natalia Maldonado (Gold), Roderick Phillips (Gold)

200m: Savannah Ontiveros (Silver), Chance Stevens (Bronze), Roderick Phillips (Silver)

Girls 4x100m Relay: Savannah Ontiveros, Paige Drofycz, Natalia Maldonado, Ava Beltran (Silver)

Co-ed 4x100m Relay: Chance Stevens, Natalia Maldonado, Savannah Ontiveros, Roderick Phillips (Gold)


3/4 Division:

100m: Zuriel Abude (Silver)

Co-ed 4x100m Relay: Nathan Swartz, Ava Beltran, Ava Cardenas, Zuriel Abude (Bronze)


5/6 Division:

400m: Isaac Maldonado (Silver)

800m: Nicholas Beltran (Silver)

1600m: Nicholas Beltran (Bronze)

ICSL Track Meet

1/2 Division:

50m: Lilly Gardner (Bronze), Noah Tranquilino (Gold), Brooklyn Flores (Bronze), Savannah Ontiveros (Gold), Chance Stevens (Gold), Zimri Abude (Silver), Ava Beltran (Gold), Abigayle Hernandez (Silver), Natalia Maldonado (Silver), Roderick Phillips (Gold)

100m: Lilly Gardner (Bronze), Brooklyn Flores (Bronze), Savannah Ontiveros (Silver), Chance Stevens (Gold), Zimri Abude (Bronze), Ava Beltran (Gold), Abigayle Hernandez (Gold), Natalia Maldonado (Gold), Roderick Phillips (Gold)

4x100m Girls Relay: Savannah Ontiveros, Natalia Maldonado, Abigayle Hernandez, Ava Beltran (Gold)

4x100m Boys Relay: Noah Tranquilino, Zimri Abude, Chance Stevens, Roderick Phillips (Gold)

4x100m Co-ed Relay: Chance Stevens, Abigayle Hernandez, Ava Beltran, Roderick Phillips (Silver)


3/4 Division:

100m: Ava Cardenas (Silver), Damien Doherty (Bronze), Ezekiel Morales (Bronze), Zuriel Abude (Gold), Lila Rojas (Silver), Nathan Swartz (Bronze)

200m: Abigayle Hernandez (Gold), Roderick Phillips (Silver), Ava Cardenas (Silver), Damien Doherty (Bronze), Ezekiel Morales (Silver), Alex Suarez (Bronze), Zuriel Abude (Gold), Nathan Swartz (Bronze)


5/6 Division:

100m: Isabel Cardenas (Bronze), Rebecca Garcia (Silver)

200m: Rebecca Garcia (Gold)

400m: Isaac Maldonado (Bronze)

800m: Isaac Maldonado (Bronze)


All-division Co-ed Relay: Roderick Phillips, Zuriel Abude, Rebecca Garcia, Emily Maldonado (Bronze)

St. Margaret Mary Track Meet

May 11 @ Damien High School

Schedule

No upcoming events.

School Track Meet Records

image141

St. Catherine Track Meet

Softball Toss Boys 1/2: Roderick Phillips (58') (2019)

Softball Toss Boys 3/4: Nathan Swartz (75') (2019)

Long Jump Girls 3/4: Ava Cardenas (7'8") (2019)

Long Jump Boys 3/4: Eligh Vasquez (8'7") (2019)

100m Boys 7/8: Jordan Castro (12.49s) (2018)

Total Medals: Savannah Ontiveros (5) (2019)

ICSL Track Meet

Long Jump Boys 1/2: Roderick Phillips (9'3") (2019)

Long Jump Boys 5/6: Travis Anthony (9'0") (2018)

Long Jump Girls 7/8: Emily Maldonado (9'1") (2018)

400m Boys 3/4: Nathan Swartz (1:23.64) (2019)

400m Boys 5/6: Isaac Maldonado (1:14.40) (2019)

400m Girls 7/8: Emily Maldonado (1:20.58) (2019)

Total Medals: Diego Caldera (6) (2017 & 2018), Ella Ford (6) (2018)

Gold Medals: Ella Ford (6) (2018)

Sacred Heart (Redlands) Track Meet

50m Boys 3/4 - Ethan Silva (8.12s) (2017)

200m Boys 3/4 - Diego Caldera (32.66s) (2017)

200m Girls 5/6 - Emily Maldonado (32.98s) (2017)

St. Margaret Mary Track Meet

Long Jump Boys 1/2 - Sebastian Figueroa (7'6") (2018)

Softball Toss Girls 1/2 - Savannah Ontiveros (12'7") (2018)

Long Jump Girls 3/4 - Ella Ford (5'10") (2018)

1600m Boys 5/6 - Diego Caldera (6:20) (2018)

100m Boys 7/8 - Jordan Castro (12.40s) (2018)

2019 Medal Count

Gold Medals

image142

29

Silver Medals

image143

18

Bronze Medals

image144

21